"Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest, żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie, można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry, można tylko podziwiać jej szczyt." ....................................................... Wielki Mistrz Shigeru Oyama, 10 dan
MKS KOYAMA
Telefon: 501-445-554
e-mail: mks@koyama.pl
Autorem programu jest mgr Jan Dyduch, absolwent Wydziału Humanistycznego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Trener I klasy sportu w dyscyplinie karate (Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie), Trener II klasy sportu dyscyplinie Karate (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu). Posiadacz stopnia mistrzowskiego 8 dan w Oyama karate.
Główny partner programu
Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa.
Poczucie zagrożenia przestępczością.
Poczucie zagrożenia przestępczością u mieszkańców Krakowa, nadal jest duże, pomimo intensywnych działań Policji i szeregu instytucji publicznych i społecznych. Największe zagrożenia dla mieszkańców stanowią: agresywne grupy dzieci i młodzieży, chuligaństwo i wandalizm, bójki, pobicia i rozboje, kradzieże i włamania do samochodów, a także nadużywanie alkoholu oraz narkomania. Na bardzo wiele niebezpieczeństw narażone są także dzieci, stające się coraz częściej ofiarami przemocy i uzależnień, w szczególności dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjów, spotykający się z wymuszeniami lub napaściami oraz agresywnymi ofertami wejścia w świat środków odurzających. Narażeni są także na naruszenie swoich praw w szkole, na podwórku i wykluczenia w grupach środowiskowych.
Źródła narastającej przestępczości wśród dzieci i młodzieży
Źródłami narastającej przestępczości wśród dzieci i młodzieży są m.in. pogarszająca się sytuacja ekonomiczna rodzin, wysoki poziom bezrobocia, frustracja i brak perspektyw na lepsze życie, rozluźnianie się więzi rodzinnych oraz intensywność działań świata przestępczego i subkultur młodzieżowych. Dzieci i młodzież bardzo często są ogłupiani, demoralizowani, mamieni mirażem świata reklam i programów telewizyjnych, spychani w objęcia subkultur oraz świata przestępczego przez sprzeczne ideologie, lansowane mody, czy też oferty łatwego zarobku. Szczególnie zagrożone są dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy nie biorą udziału w żadnych zajęciach pozaszkolnych z powodu ciężkiej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych lub zaniedbań wychowawczych rodziców. W tym zakresie, przede wszystkim odczuwalny jest deficyt form aktywnego spędzania czasu wolnego, a w szczególności niewystarczająca ilość zajęć rekreacyjno-sportowych, adresowanych do najmłodszych.
Program jako skuteczna forma działania profilaktycznego
Najskuteczniejszą formą działania profilaktycznego w zakresie zagrożeń przestępczością i zjawiskami patologicznymi jest wychowywanie dzieci i młodzieży, poprzez ich aktywny udział w systematycznych zajęciach m.in. z zakresu sportu z programowymi elementami profilaktyki uzależnień i przemocy. Należy uczyć najmłodszych, jak unikać w/w zagrożeń, a w przypadku zaistnienia konkretnych problemów, szkolić w zakresie praktycznego ich rozwiązywania, włącznie z uczeniem dzieci pożądanych zachowań oraz podstaw pomocy przedmedycznej, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Program ten, w oparciu o pięć obszarów pracy z wybraną grupą uczniów, ma na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie przeciwstawiania się alkoholowym i narkotykowym ofertom oraz przypadkom przemocy. Mają temu służyć przede wszystkim systematyczne treningi Oyama karate, eksponujące samoobronę. Towarzyszyć im będą także: warsztaty psychologiczne uczące asertywności i komunikacji międzyludzkiej, omawiające przypadki przemocy w szkole i na podwórku. Dodatkowo, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej oraz spotkania na temat prewencji kryminalnej są bazowymi blokami pracy z dziećmi i młodzieżą, dostosowanymi do ich wieku i możliwości psychofizycznych.
Ogólny cel programu
Ogólnym celem programu jest wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole i poza nią, poprzez kształtowanie w nich, w ramach aktywności sportowo-rekreacyjnej i edukacyjnej, pożądanych postaw i umiejętności w sytuacjach zagrożeń uzależnieniami oraz przemocą, a także, zdolności korzystania z przysługujących im praw.
Oyama karate i cele programu
Realizacja celów programu, w naturalny sposób, jest ściśle związana organizacyjnie i merytorycznie z dyscypliną sportu - Oyama karate, w której obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości mentalnych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate - dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego, w holistycznym procesie jego harmonijnego rozwoju psychofizycznego.
• Oyama karate posiada sprawdzone i bezpieczne metody zajęć z najmłodszymi. Dzięki systematycznym ćwiczeniom ogólnorozwojowym i specjalistycznym, dziewczęta i chłopcy są zdrowsi i robią postępy w nauce. Na treningu uczą się samodyscypliny, poszanowania starszych, a przede wszystkim wiary w siebie. Stają się odporniejsi na wszelkie przeciwności oraz negatywny wpływ środowiska, dzięki czemu, później nie szukają ukojenia w alkoholu czy narkotykach.
• Z myślą o wszechstronnym rozwoju młodzieży, prowadzone w Oyama karate zajęcia mają charakter rekreacyjny, sportowy, samoobrony oraz edukacyjny i wychowawczy, wynikający z celów statutowych Klubu i jego organizacji zwierzchnich.
• Organizowane w trakcie roku szkoleniowego egzaminy na kolejne stopnie kyu, służą nie tylko poznawaniu nowych technik i doskonaleniu własnych umiejętności, ale także uczą wyznaczania sobie małych i dużych celów oraz dążenia do osiągania ich.
• W Oyama karate, jako dyscyplinie sportu, systematycznie organizowane są ogólnopolskie zawody o randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz liczne turnieje regionalne, w których biorą udział dzieci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Rywalizacja sportowa odbywa się w trzech konkurencjach: Knockdown, Semi-knockdown, Kata i Kata z bronią (Kobudo). Najlepsi zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach z mistrzostwami świata i Europy włącznie. Tak bogata i różnorodna oferta rywalizacji sportowej, stwarza szczególną przestrzeń, nie tylko do możliwości samorealizacji, ale także do kształtowania postaw otwartości, tolerancji oraz szacunku dla drugiego człowieka.
• W Oyama karate organizowane są międzynarodowe oraz ogólnopolskie seminaria i mityngi sportowo-szkoleniowe. W trakcie ich trwania, każdorazowo realizowane są także cele edukacyjne i wychowawcze, zmierzające do integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami oraz jednoznacznie i wprost przeciwdziałające patologiom i odrzuceniom społecznym.
Szczegółowe cele programu
1. Przedstawienie problematyki przemocy w życiu społecznym ze szczególnym uwzględnieniem agresji doświadczanej w szkole oraz grupach środowiskowych i sposobów ich unikania.
2. Uświadomienie uczestnikom problemu narkomanii i alkoholizmu.
3. Kształtowanie postaw asertywnych.
4. Nauczenie podstaw samoobrony.
5. Nauczenie pożądanych zachowań i podstaw pomocy przedmedycznej, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Realizacja programu
Program „Sport przeciw wykluczeniom” będzie realizowany na zajęciach poszczególnych grup treningowych Małopolskiego Klubu Sportowego "KOYAMA" oraz w trakcie letniego obozu sportowo-rekreacyjnego w Łebie w pięciu blokach tematycznych:
1. Zajęcia z profilaktyki kryminalnej
Uczestnicy zajęć zostaną zapoznani z zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w domu, w drodze do szkoły, w parku, na podwórku, w bezpośrednich kontaktach z obcymi, przez Internet czy telefon. Będą szkoleni w zakresie celowych zachowań w sytuacji kradzieży, pobicia, molestowania seksualnego czy porwania. Poznają także swoje prawa i zostaną zaznajomieni z procedurami właściwego postępowania, w przypadku ich łamania.
2. Zajęcia z profilaktyki uzależnień
Ćwiczący zostaną zapoznani z zagrożeniami, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu oraz z zażywaniem narkotyków i innych środków psychoaktywnych.
3. Warsztaty psychologiczne.
Uczestnicy będą uczeni rozwijania umiejętności interpersonalnych. Trening asertywności w odniesieniu do przejawów agresji słownej na terenie szkoły czy podwórka. Omawianie postaw i zachowań wobec przejawów agresji, w których dzieci lub młodzież mogą być sprawcą, ofiarą lub świadkiem. Integracja i identyfikacja z pozytywną grupą.
4. Treningi samoobrony wobec agresji fizycznej
Ćwiczący będą się uczyć pożądanych postaw i zachowań wobec rozpoznanego zagrożenia, połączonego z nieuniknioną agresją fizyczną ze strony rówieśników lub osób starszych. Dzieci i młodzież będą szkoleni w opanowaniu skutecznych technik przemieszczania się, obrony i skutecznego odparcia ataku.
5. Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej
Uświadomienie uczestnikom odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Podkreślanie konieczności udzielenia innym pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci i młodzież będą szkoleni w zakresie standardowych zachowań w sytuacjach kryzysowych. Zostanie przeprowadzony podstawowy kurs o uszkodzeniach ciała i kontuzjach. Prosta i szybka pomoc przy zasłabnięciu czy zadławieniu.
PROGRAM SPORT PRZECIW WYKLUCZENIOM JEST REALIZOWANY
DZIĘKI FINANSOWEMU WSPARCIU GMINY MIEJSKIEJ KRAKÓW